Şanlıurfa Halk Sağlığı Başkanlığına Atanan Dr. Abdullah Solmaz'ı Makamında Ziyaret Ettik.

        Şanlıurfa Tabip Odası yönetimi ve Aile Hekimliği Komisyonu üyeleri ile beraber Halk Sağlığı Başkanlığına atanan Dr. Abdullah Solmaz'ı makamında ziyaret ettik.

     Ziyarette Sn. Abdullah Solmaz'a yeni görevinde başarılar dileyip hem merkezde hem ilçelerde aile hekimlerimizin yaşadığı sıkıntıları ve Halk Sağlığı Başkanlığından beklentilerini ilettik.

          İlettiğimiz sorunlar,

1) Periferde kalan ASM’lerin Aile Hekimleri tarafından yapılan başvurularda aşıların aile hekimleri tarafından kendi araçları ile mesai öncesi depolardan alındığı iletilmişti. Yönetmelikte yazdığı üzere aşı temininin müdürlükler tarafından yapılması gerektiğini taraflarına ilettik. Bu konuda çözüm olması için araç temini yapılacağı tarafımıza bildirildi.

2) Özellikle bazı ilçeler başta olmak üzere usulsüz mobing düzeyinde denetimler yapıldığını mesai denetimlerinin şikâyete binaen yapılması gerektiğini taraflarına ilettik.

3) Birçok ASM bina yapısında çatı ve duvar problemleri olduğunu bunların kısa süre içerisinde çözülmesi gerektiğini taraflarına aktardık.

4) Başta kırsal bölge ASM’leri olmak üzere bazı ASM’lerde hiçbir Aile Sağlığı Çalışanı olmadığını İlçe Sağlık Müdürlükleri tarafından, personel yetersizliği sebebiyle ASM’lere görevlendirme yapılmadığını aktardık.

5) İlimizde başarı oranı düşük olan Kanser taramaları, Anne bebek ölümleri gibi sorunların tek başına Aile hekimlerinden kaynaklı olmadığını fazla iş yükü, yetersiz personel, hastaların uyumsuzluğu, tarım işçisi gibi konuların sorunun temelini oluşturduğunu aktardık.

        Sorunların çözümü için Tabip Odası ile iletişim halinde olacağını belirten Sn. Solmaz'a tekrar yeni görevinde başarılar dileriz.Ara