Şanlıurfada Enkaz Kaldırma Çalışmlarında Oluşan Asbest Tehlikesine Karşı Saha Çalışması Yapıldı.

Enkaz kaldırma çalışmalarının yarattığı asbest tehlikesine karşı, enkaz alanları gezilerek, çalışan işçilere ffp2 maskeler dağıtıldı. İşçilere ve görevlilere Asbest tehlikesi ve solunum yolları hastalıkları konusunda uyarılarda bulunuldu. Halkın bilgilendirilmesi amacıyla TTB’nin hazırladığı afişler, bu alanlara yakın yerelere asılmıştır.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) deprem bölgesinde yaşanan ve yaşanacak sağlık sorunlarına dair bilgi paylaşımlarına devam etmekte, alınacak önlemlerle ilgili kamu erkini uyarmaktadır. Arama-kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarında havada uçuşan asbest, bölgedeki yurttaşlarımız için ciddi bir sağlık sorunu olabilecek tehlikeleri barındırmaktadır. Enkaz kaldırma çalışmalarında ortaya çıkan kanserojen lif, asbest ve toksik tozlar, ilerleyen yıllarda kanser başta olmak üzere ciddi hastalıklara neden olabilir.

Bunun önüne geçmek için:

 • Enkazlar profesyonel ekiplerce kaldırılmalıdır. İş makinelerinin çalıştırılma şekli etrafa asbest yayılmasını azaltabilecektir.

 • Enkaz kaldırma çalışmalarında sulama yapılması kaldırılan tozun etkisini azaltacaktır. Bu nedenle enkaz çalışmalarına sulama eşlik etmelidir.

 • Kaldırılan enkazın döküleceği yerler doğru ve merkezi bir planlama ile belirlenmelidir, rastgele hafriyat dökülmesi engellenmelidir.

 • Enkaz kaldırma çalışmasına katılanların “FFP2” veya “FFP3” tipi maske kullanması, sağlık açısından bir zorunluluktur. Bu bağlamda bu tür maskelerin bölgeye ulaştırılması önemlidir.

 • Pandemi döneminde yaygın kullanıma giren basit cerrahi maskeler bu maddelere karşı koruyucu değildir

 

Türk Tabipleri Birliği Merkez KonseyiAra